Elektronik Sigarların Likitlerinde, VG ve PG değerleri ortalama olarak %50-%50 den başlayarak %90 ve hatta son zamanlarda PG’nin sağlığa zararlı olabileceği iddiaları üzerine %100 VG (yurtdışındaki adı ile Max-VG) oranları mevcuttur. Bu oranları biraz değerlendirmek gerekirse; 

E-Likitlerde VG-PG oranı nasıl olmalıdır?

Hepimizin bildiği üzere, VG yani bitkisel gliserin doğal yollarla elde edilebilmektedir ancak PG yapay bir tadlandırıcıdır. Bu yüzden Elektronik Sigaralarda VG değerinin biraz daha yüksek olması önemlidir.

Birazda bu oranın neleri etkileyeceğinden kısaca bahsedelim. VG değeri yüksek olan e-likitlerde duman oranı yoğun olur ancak boğaz da yanma zayıf olur. PG değeri yüksek olan likitlerde ise buhar oranı zayıf boğaz vurumu ise daha yüksek seviyelerde olur. Bunun içinde sigarayı yeni bırakanlar PG değeri yüksek likitleri sevebilir ancak bir süre sonra boğaz’daki yanma inanılmaz derece rahatsız edici bir hal alabiliyor ve bu yüzden bir çok elektronik sigara kullanıcısı yüksek VG değerli likitleri tercih edebiliyor.Henüz sağlık açısından resmi bir bilgi olmasa da, doğal yollardan elde edilebilen bir maddenin kullanılması elektronik sigara kullanıcıları açısından daha faydalı olabilir. Bol buharlar!